Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Hovorčovice, nebo Kamenice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 15 390 Kč a 15 280 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Hovorčovicích a 7,3 roku v Kamenici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelHovorčoviceKameniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 285 Kč 283 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 390 Kč 15 280 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 31 % Kamenice nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,5 % 5,5 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 2 657 5 307 –
Průměrný věk 40,7 roku 40,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +15,9 % +20,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,2 76,1 Kamenice vyšší o 243 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,4 % 3,0 % Hovorčovice nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,0 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 97,1 % Hovorčovice nižší o 97,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 96 93 Hovorčovice vyšší o 3 %
Dojezd autem mezi obcemi 50 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Kamenice: 283 Kč/m² Hovorčovice: 285 Kč/m²
  • Hovorčovice
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíHovorčoviceKamenice
6/2026285 Kč/m²283 Kč/m²
3/2026274 Kč/m²276 Kč/m²
12/2025264 Kč/m²283 Kč/m²
9/2025255 Kč/m²273 Kč/m²
6/2025255 Kč/m²272 Kč/m²
3/2025255 Kč/m²269 Kč/m²
12/2024259 Kč/m²271 Kč/m²
9/2024245 Kč/m²246 Kč/m²
6/2024243 Kč/m²240 Kč/m²
3/2024241 Kč/m²235 Kč/m²
12/2023239 Kč/m²231 Kč/m²
9/2023237 Kč/m²227 Kč/m²
6/2023240 Kč/m²229 Kč/m²
3/2023239 Kč/m²225 Kč/m²
12/2022239 Kč/m²224 Kč/m²
9/2022239 Kč/m²223 Kč/m²
6/2022239 Kč/m²222 Kč/m²
3/2022239 Kč/m²221 Kč/m²
12/2021241 Kč/m²223 Kč/m²
9/2021246 Kč/m²221 Kč/m²
6/2021248 Kč/m²217 Kč/m²
3/2021248 Kč/m²212 Kč/m²
12/2020238 Kč/m²204 Kč/m²
9/2020231 Kč/m²203 Kč/m²
6/2020232 Kč/m²200 Kč/m²
3/2020223 Kč/m²194 Kč/m²
12/2019215 Kč/m²188 Kč/m²
9/2019217 Kč/m²174 Kč/m²
6/2019215 Kč/m²172 Kč/m²
3/2019208 Kč/m²172 Kč/m²
12/2018205 Kč/m²170 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Kamenice: 61 886 Kč/m² Hovorčovice: 61 886 Kč/m²
  • Hovorčovice
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíHovorčoviceKamenice
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²51 291 Kč/m²
202246 285 Kč/m²46 285 Kč/m²
202139 940 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Hovorčovice s…

Porovnat Kamenice s…