Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Horoušany, nebo Kamenice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 15 170 Kč a 15 280 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Horoušanech a 7,3 roku v Kamenici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelHoroušanyKameniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 281 Kč 283 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 170 Kč 15 280 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 31 % Horoušany nižší o 0,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,5 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 2 155 5 307 –
Průměrný věk 35,3 roku 40,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +71,9 % +20,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 131,3 76,1 Horoušany vyšší o 73 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,0 % 3,0 % Kamenice nižší o 1,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,8 % 0,0 % Kamenice nižší o 1,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 97,1 % Horoušany nižší o 97,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 78 93 Kamenice vyšší o 19 %
Dojezd autem mezi obcemi 44 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Kamenice: 283 Kč/m² Horoušany: 281 Kč/m²
  • Horoušany
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíHoroušanyKamenice
6/2026281 Kč/m²283 Kč/m²
3/2026266 Kč/m²276 Kč/m²
12/2025277 Kč/m²283 Kč/m²
9/2025269 Kč/m²273 Kč/m²
6/2025271 Kč/m²272 Kč/m²
3/2025274 Kč/m²269 Kč/m²
12/2024275 Kč/m²271 Kč/m²
9/2024247 Kč/m²246 Kč/m²
6/2024242 Kč/m²240 Kč/m²
3/2024237 Kč/m²235 Kč/m²
12/2023232 Kč/m²231 Kč/m²
9/2023226 Kč/m²227 Kč/m²
6/2023231 Kč/m²229 Kč/m²
3/2023231 Kč/m²225 Kč/m²
12/2022232 Kč/m²224 Kč/m²
9/2022234 Kč/m²223 Kč/m²
6/2022236 Kč/m²222 Kč/m²
3/2022237 Kč/m²221 Kč/m²
12/2021238 Kč/m²223 Kč/m²
9/2021238 Kč/m²221 Kč/m²
6/2021236 Kč/m²217 Kč/m²
3/2021234 Kč/m²212 Kč/m²
12/2020227 Kč/m²204 Kč/m²
9/2020226 Kč/m²203 Kč/m²
6/2020223 Kč/m²200 Kč/m²
3/2020221 Kč/m²194 Kč/m²
12/2019217 Kč/m²188 Kč/m²
9/2019223 Kč/m²174 Kč/m²
6/2019221 Kč/m²172 Kč/m²
3/2019220 Kč/m²172 Kč/m²
12/2018217 Kč/m²170 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Kamenice: 61 886 Kč/m² Horoušany: 61 886 Kč/m²
  • Horoušany
  • Kamenice
Tabulka hodnot
ObdobíHoroušanyKamenice
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202346 297 Kč/m²51 291 Kč/m²
202242 218 Kč/m²46 285 Kč/m²
202131 223 Kč/m²39 940 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Horoušany s…

Porovnat Kamenice s…