Srovnání obcí · obec v okrese Olomouc · obec v okrese Olomouc

Horka nad Moravou, nebo Lutín?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 308 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Olomouc a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Lutíně: asi 11 290 Kč měsíčně proti 11 660 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy v Horce nad Moravou a 6,1 roku v Lutíně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Horce nad Moravou: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorka nad MoravouLutínVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 308 Kč 45 308 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,45 mil. Kč 2,45 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 46 008 Kč 46 008 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 216 Kč 209 Kč Lutín levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 660 Kč 11 290 Kč Lutín levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 26 % Lutín nižší o 0,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,1 roku 6,1 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,7 % 5,5 % Horka nad Moravou vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 136 Kč 10 136 Kč –
Počet obyvatel 2 659 3 076 –
Průměrný věk 42,4 roku 43,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +9,9 % −4,1 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 35,7 19,5 Horka nad Moravou vyšší o 83 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,4 % 4,3 % Lutín nižší o 0,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 39,4 % 6,4 % Lutín nižší o 33,0 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 95 75 Horka nad Moravou vyšší o 27 %
Dojezd autem mezi obcemi 19 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Lutín: 209 Kč/m² Horka nad Moravou: 216 Kč/m²
  • Horka nad Moravou
  • Lutín
Tabulka hodnot
ObdobíHorka nad MoravouLutín
6/2026216 Kč/m²209 Kč/m²
3/2026217 Kč/m²213 Kč/m²
12/2025225 Kč/m²213 Kč/m²
9/2025223 Kč/m²206 Kč/m²
6/2025222 Kč/m²206 Kč/m²
3/2025215 Kč/m²198 Kč/m²
12/2024208 Kč/m²195 Kč/m²
9/2024204 Kč/m²185 Kč/m²
6/2024202 Kč/m²181 Kč/m²
3/2024198 Kč/m²177 Kč/m²
12/2023195 Kč/m²175 Kč/m²
9/2023192 Kč/m²174 Kč/m²
6/2023191 Kč/m²171 Kč/m²
3/2023190 Kč/m²169 Kč/m²
12/2022189 Kč/m²169 Kč/m²
9/2022187 Kč/m²168 Kč/m²
6/2022186 Kč/m²166 Kč/m²
3/2022185 Kč/m²166 Kč/m²
12/2021186 Kč/m²165 Kč/m²
9/2021184 Kč/m²163 Kč/m²
6/2021185 Kč/m²160 Kč/m²
3/2021187 Kč/m²163 Kč/m²
12/2020185 Kč/m²159 Kč/m²
9/2020183 Kč/m²160 Kč/m²
6/2020175 Kč/m²154 Kč/m²
3/2020170 Kč/m²148 Kč/m²
12/2019168 Kč/m²145 Kč/m²
9/2019167 Kč/m²144 Kč/m²
6/2019168 Kč/m²144 Kč/m²
3/2019168 Kč/m²141 Kč/m²
12/2018165 Kč/m²137 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Lutín: 45 308 Kč/m² Horka nad Moravou: 45 308 Kč/m²
  • Horka nad Moravou
  • Lutín
Tabulka hodnot
ObdobíHorka nad MoravouLutín
202545 308 Kč/m²45 308 Kč/m²
202443 785 Kč/m²43 785 Kč/m²
202341 627 Kč/m²41 627 Kč/m²
202236 405 Kč/m²36 405 Kč/m²
202129 928 Kč/m²29 928 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz