Srovnání obcí · obec v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Holubice, nebo Horoměřice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Holubicích: asi 15 010 Kč měsíčně proti 17 820 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Holubicích a 7,7 roku v Horoměřicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horoměřicích: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Holubice | Horoměřice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 278 Kč | 330 Kč | Holubice levnější o 16 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 15 010 Kč | 17 820 Kč | Holubice levnější o 16 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 31 % | 36 % | Holubice nižší o 5,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,1 % | 6,1 % | Horoměřice vyšší o 1,0 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 200 | 5 586 | – |
| Průměrný věk | 36,4 roku | 37,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +23,0 % | +42,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 69,5 | 108,7 | Horoměřice vyšší o 56 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,1 % | 3,1 % | Holubice nižší o 0,9 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 4,5 % | Holubice nižší o 4,5 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 93 | 95 | Horoměřice vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 14 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Holubice
- Horoměřice
Tabulka hodnot
| Období | Holubice | Horoměřice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 278 Kč/m² | 330 Kč/m² |
| 3/2026 | 272 Kč/m² | 320 Kč/m² |
| 12/2025 | 272 Kč/m² | 318 Kč/m² |
| 9/2025 | 272 Kč/m² | 313 Kč/m² |
| 6/2025 | 273 Kč/m² | 307 Kč/m² |
| 3/2025 | 271 Kč/m² | 298 Kč/m² |
| 12/2024 | 274 Kč/m² | 285 Kč/m² |
| 9/2024 | 247 Kč/m² | 272 Kč/m² |
| 6/2024 | 240 Kč/m² | 267 Kč/m² |
| 3/2024 | 234 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 12/2023 | 228 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 9/2023 | 222 Kč/m² | 254 Kč/m² |
| 6/2023 | 225 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 3/2023 | 222 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 12/2022 | 221 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2022 | 221 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 6/2022 | 220 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 3/2022 | 220 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 12/2021 | 224 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2021 | 220 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 6/2021 | 220 Kč/m² | 252 Kč/m² |
| 3/2021 | 217 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2020 | 216 Kč/m² | 246 Kč/m² |
| 9/2020 | 214 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 6/2020 | 206 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2020 | 203 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2019 | 200 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 9/2019 | 207 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 6/2019 | 209 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2019 | 201 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2018 | 191 Kč/m² | 211 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Holubice
- Horoměřice
Tabulka hodnot
| Období | Holubice | Horoměřice |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz