Srovnání obcí · obec v okrese Vsetín · obec v okrese Vsetín
Halenkov, nebo Huslenky?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 755 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Vsetín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Halenkově: asi 11 660 Kč měsíčně proti 12 420 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Halenkově a 5,8 roku v Huslenkách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Huslenkách: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Halenkov | Huslenky | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 755 Kč | 42 755 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,31 mil. Kč | 2,31 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 178 Kč | 42 178 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 216 Kč | 230 Kč | Halenkov levnější o 6 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 660 Kč | 12 420 Kč | Halenkov levnější o 6 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 29 % | Halenkov nižší o 1,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,8 roku | 5,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,1 % | 6,5 % | Huslenky vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 557 Kč | 9 557 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 354 | 2 159 | – |
| Průměrný věk | 43,0 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,2 % | −3,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 21,2 | 30,1 | Huslenky vyšší o 42 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 5,3 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 14,3 % | 9,7 % | Huslenky nižší o 4,6 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 65 | 69 | Huslenky vyšší o 6 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 8 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Halenkov
- Huslenky
Tabulka hodnot
| Období | Halenkov | Huslenky |
|---|---|---|
| 6/2026 | 216 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 3/2026 | 219 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 12/2025 | 231 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2025 | 233 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 6/2025 | 231 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 3/2025 | 227 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2024 | 223 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 9/2024 | 217 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 6/2024 | 214 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 3/2024 | 212 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 12/2023 | 209 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 9/2023 | 208 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2023 | 209 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2023 | 206 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2022 | 204 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2022 | 203 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2022 | 201 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2022 | 198 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2021 | 196 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2021 | 192 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 6/2021 | 185 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2021 | 179 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2020 | 175 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2020 | 167 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2020 | 162 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2019 | 166 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2019 | 164 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2019 | 166 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2019 | 161 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2018 | 158 Kč/m² | 156 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Halenkov
- Huslenky
Tabulka hodnot
| Období | Halenkov | Huslenky |
|---|---|---|
| 2025 | 42 755 Kč/m² | 42 755 Kč/m² |
| 2024 | 45 024 Kč/m² | 45 024 Kč/m² |
| 2023 | 38 602 Kč/m² | 38 602 Kč/m² |
| 2022 | 33 841 Kč/m² | 33 841 Kč/m² |
| 2021 | 27 251 Kč/m² | 27 251 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz