Srovnání obcí · město v okrese Nový Jičín · obec v okrese Nový Jičín
Frenštát pod Radhoštěm, nebo Veřovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější ve Veřovicích: metr čtvereční za 38 096 Kč proti 44 440 Kč ve Frenštátě pod Radhoštěm, tedy o 14 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 340 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Frenštátě pod Radhoštěm: asi 11 230 Kč měsíčně proti 11 450 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,0 roku průměrné hrubé mzdy ve Frenštátě pod Radhoštěm a 5,1 roku ve Veřovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Veřovicích: hrubě 6,7 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Frenštát pod Radhoštěm | Veřovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 440 Kč | 38 096 Kč | Veřovice levnější o 14 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,40 mil. Kč | 2,06 mil. Kč | Veřovice levnější o 14 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 43 797 Kč | 39 581 Kč | Veřovice levnější o 10 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 208 Kč | 212 Kč | Frenštát pod Radhoštěm levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 230 Kč | 11 450 Kč | Frenštát pod Radhoštěm levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 26 % | Frenštát pod Radhoštěm nižší o 0,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,0 roku | 5,1 roku | Veřovice dostupnější o 14 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 6,7 % | Veřovice vyšší o 1,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 929 Kč | 8 522 Kč | Veřovice nižší o 14 % |
| Počet obyvatel | 10 495 | 2 009 | – |
| Průměrný věk | 44,6 roku | 42,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,3 % | +2,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 17,8 | 24,9 | Veřovice vyšší o 40 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,5 % | 4,8 % | Frenštát pod Radhoštěm nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,3 % | 0,0 % | Veřovice nižší o 0,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 59 | 81 | Veřovice vyšší o 37 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 13 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Frenštát pod Radhoštěm
- Veřovice
Tabulka hodnot
| Období | Frenštát pod Radhoštěm | Veřovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 208 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2026 | 203 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2025 | 211 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2025 | 205 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 6/2025 | 201 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2025 | 195 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2024 | 194 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2024 | 184 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2024 | 181 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2024 | 178 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2023 | 176 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2023 | 173 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 6/2023 | 172 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 3/2023 | 173 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2022 | 173 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2022 | 173 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 6/2022 | 173 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2022 | 172 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2021 | 172 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2021 | 172 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2021 | 170 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2021 | 168 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2020 | 162 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2020 | 161 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2020 | 162 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2020 | 160 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2019 | 155 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2019 | 157 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2019 | 156 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2019 | 157 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2018 | 151 Kč/m² | 155 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Frenštát pod Radhoštěm
- Veřovice
Tabulka hodnot
| Období | Frenštát pod Radhoštěm | Veřovice |
|---|---|---|
| 2025 | 44 440 Kč/m² | 38 096 Kč/m² |
| 2024 | 41 939 Kč/m² | 34 311 Kč/m² |
| 2023 | 38 775 Kč/m² | 34 360 Kč/m² |
| 2022 | 34 395 Kč/m² | 28 054 Kč/m² |
| 2021 | 28 350 Kč/m² | 18 199 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz