Srovnání obcí · město v okrese Pardubice · město v okrese Pardubice
Chvaletice, nebo Holice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 747 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Pardubice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 11 340 Kč a 11 340 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Chvaleticích a 6,7 roku v Holicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Chvaletice | Holice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 747 Kč | 49 747 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,69 mil. Kč | 2,69 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 54 065 Kč | 54 065 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 210 Kč | 210 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 340 Kč | 11 340 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 26 % | – |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 6,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,1 % | 5,1 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 129 Kč | 11 129 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 897 | 6 783 | – |
| Průměrný věk | 44,3 roku | 44,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,3 % | +4,1 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 12,1 | 45,0 | Holice vyšší o 272 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 6,8 % | 3,2 % | Holice nižší o 3,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 0,0 % | Holice nižší o 0,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 2,9 % | 0,0 % | Holice nižší o 2,9 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 24 | 85 | Holice vyšší o 254 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 53 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Chvaletice
- Holice
Tabulka hodnot
| Období | Chvaletice | Holice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 210 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 3/2026 | 204 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 12/2025 | 205 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 9/2025 | 202 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 6/2025 | 196 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2025 | 190 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 12/2024 | 189 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2024 | 185 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2024 | 181 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2024 | 178 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2023 | 175 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2023 | 172 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2023 | 169 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2023 | 165 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2022 | 165 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 9/2022 | 166 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2022 | 166 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2022 | 166 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 12/2021 | 170 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2021 | 169 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2021 | 165 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2021 | 165 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2020 | 162 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 9/2020 | 159 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2020 | 154 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2020 | 150 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2019 | 145 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 9/2019 | 147 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2019 | 146 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 3/2019 | 141 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 12/2018 | 137 Kč/m² | 135 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Chvaletice
- Holice
Tabulka hodnot
| Období | Chvaletice | Holice |
|---|---|---|
| 2025 | 49 747 Kč/m² | 49 747 Kč/m² |
| 2024 | 47 041 Kč/m² | 47 041 Kč/m² |
| 2023 | 43 441 Kč/m² | 43 441 Kč/m² |
| 2022 | 37 828 Kč/m² | 37 828 Kč/m² |
| 2021 | 31 671 Kč/m² | 31 671 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz