Srovnání obcí · město v okrese Ústí nad Labem · obec v okrese Ústí nad Labem
Chlumec, nebo Povrly?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 34 916 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Ústí nad Labem a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Povrlech: asi 9 560 Kč měsíčně proti 10 310 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,5 roku průměrné hrubé mzdy v Chlumci a 4,5 roku v Povrlech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Chlumci: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Chlumec | Povrly | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 34 916 Kč | 34 916 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,89 mil. Kč | 1,89 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 528 Kč | 48 528 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 191 Kč | 177 Kč | Povrly levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 310 Kč | 9 560 Kč | Povrly levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 21 % | Povrly nižší o 1,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,5 roku | 4,5 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,6 % | 6,1 % | Chlumec vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 819 Kč | 7 819 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 228 | 2 305 | – |
| Průměrný věk | 44,3 roku | 44,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −4,4 % | +2,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 5,0 | 16,9 | Povrly vyšší o 241 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,9 % | 3,5 % | Povrly nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,5 % | 6,8 % | Chlumec nižší o 2,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 4 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 40 | 62 | Povrly vyšší o 55 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 24 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Chlumec
- Povrly
Tabulka hodnot
| Období | Chlumec | Povrly |
|---|---|---|
| 6/2026 | 191 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2026 | 185 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2025 | 185 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2025 | 186 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2025 | 186 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2025 | 183 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2024 | 174 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2024 | 178 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2024 | 175 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2024 | 172 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 12/2023 | 170 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 9/2023 | 168 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2023 | 165 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2023 | 163 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 12/2022 | 163 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2022 | 163 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 6/2022 | 162 Kč/m² | 138 Kč/m² |
| 3/2022 | 161 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 12/2021 | 161 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 9/2021 | 161 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 6/2021 | 159 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 3/2021 | 154 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 12/2020 | 149 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 9/2020 | 144 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 6/2020 | 144 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 3/2020 | 141 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 12/2019 | 135 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 9/2019 | 133 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 6/2019 | 131 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 3/2019 | 132 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 12/2018 | 132 Kč/m² | 119 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Chlumec
- Povrly
Tabulka hodnot
| Období | Chlumec | Povrly |
|---|---|---|
| 2025 | 34 916 Kč/m² | 34 916 Kč/m² |
| 2024 | 34 030 Kč/m² | 34 030 Kč/m² |
| 2023 | 31 328 Kč/m² | 31 328 Kč/m² |
| 2022 | 28 887 Kč/m² | 28 887 Kč/m² |
| 2021 | 23 592 Kč/m² | 23 592 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz