Srovnání obcí · město v okrese Hodonín · obec v okrese Hodonín

Bzenec, nebo Prušánky?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 699 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hodonín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Bzenci: asi 11 070 Kč měsíčně proti 11 340 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Bzenci a 5,6 roku v Prušánkách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Prušánkách: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.

Srovnání v číslech

UkazatelBzenecPrušánkyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 699 Kč 45 699 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 626 Kč 40 626 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 205 Kč 210 Kč Bzenec levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 070 Kč 11 340 Kč Bzenec levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 24 % Bzenec nižší o 0,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,5 % Prušánky vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 4 525 2 167 –
Průměrný věk 44,6 roku 43,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +5,5 % −1,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 24,5 26,8 Prušánky vyšší o 9 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,5 % 5,8 % Prušánky nižší o 0,7 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,9 % 0,6 % Prušánky nižší o 1,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 2 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 77 28 Bzenec vyšší o 175 %
Dojezd autem mezi obcemi 41 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Prušánky: 210 Kč/m² Bzenec: 205 Kč/m²
  • Bzenec
  • Prušánky
Tabulka hodnot
ObdobíBzenecPrušánky
6/2026205 Kč/m²210 Kč/m²
3/2026203 Kč/m²214 Kč/m²
12/2025204 Kč/m²217 Kč/m²
9/2025202 Kč/m²218 Kč/m²
6/2025202 Kč/m²219 Kč/m²
3/2025196 Kč/m²223 Kč/m²
12/2024195 Kč/m²225 Kč/m²
9/2024190 Kč/m²206 Kč/m²
6/2024187 Kč/m²202 Kč/m²
3/2024184 Kč/m²198 Kč/m²
12/2023181 Kč/m²194 Kč/m²
9/2023177 Kč/m²189 Kč/m²
6/2023176 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023173 Kč/m²184 Kč/m²
12/2022172 Kč/m²184 Kč/m²
9/2022172 Kč/m²184 Kč/m²
6/2022171 Kč/m²184 Kč/m²
3/2022170 Kč/m²183 Kč/m²
12/2021170 Kč/m²185 Kč/m²
9/2021170 Kč/m²182 Kč/m²
6/2021168 Kč/m²183 Kč/m²
3/2021165 Kč/m²177 Kč/m²
12/2020161 Kč/m²172 Kč/m²
9/2020159 Kč/m²172 Kč/m²
6/2020158 Kč/m²170 Kč/m²
3/2020156 Kč/m²167 Kč/m²
12/2019155 Kč/m²167 Kč/m²
9/2019174 Kč/m²167 Kč/m²
6/2019171 Kč/m²166 Kč/m²
3/2019163 Kč/m²162 Kč/m²
12/2018158 Kč/m²163 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Prušánky: 45 699 Kč/m² Bzenec: 45 699 Kč/m²
  • Bzenec
  • Prušánky
Tabulka hodnot
ObdobíBzenecPrušánky
202545 699 Kč/m²45 699 Kč/m²
202444 119 Kč/m²44 119 Kč/m²
202340 303 Kč/m²40 303 Kč/m²
202233 405 Kč/m²33 405 Kč/m²
202127 472 Kč/m²27 472 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz