Srovnání obcí · město v okrese České Budějovice · obec v okrese České Budějovice

Borovany, nebo Kamenný Újezd?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 48 586 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese České Budějovice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Kamenném Újezdě: asi 10 960 Kč měsíčně proti 11 290 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Borovanech a 6,4 roku v Kamenném Újezdě (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Borovanech: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelBorovanyKamenný ÚjezdVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 48 586 Kč 48 586 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,62 mil. Kč 2,62 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 50 958 Kč 50 958 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 209 Kč 203 Kč Kamenný Újezd levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 290 Kč 10 960 Kč Kamenný Újezd levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 25 % Kamenný Újezd nižší o 0,7 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,4 roku 6,4 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,2 % 5,0 % Borovany vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 839 Kč 10 839 Kč –
Počet obyvatel 4 168 2 697 –
Průměrný věk 43,1 roku 41,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +0,9 % +16,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 32,6 62,7 Kamenný Újezd vyšší o 92 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,9 % 3,2 % Borovany nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,8 % 0,0 % Kamenný Újezd nižší o 0,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,1 % 4,3 % Borovany nižší o 4,2 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 88 100 Kamenný Újezd vyšší o 14 %
Dojezd autem mezi obcemi 25 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Kamenný Újezd: 203 Kč/m² Borovany: 209 Kč/m²
  • Borovany
  • Kamenný Újezd
Tabulka hodnot
ObdobíBorovanyKamenný Újezd
6/2026209 Kč/m²203 Kč/m²
3/2026197 Kč/m²209 Kč/m²
12/2025207 Kč/m²212 Kč/m²
9/2025201 Kč/m²207 Kč/m²
6/2025200 Kč/m²207 Kč/m²
3/2025199 Kč/m²209 Kč/m²
12/2024195 Kč/m²210 Kč/m²
9/2024188 Kč/m²203 Kč/m²
6/2024185 Kč/m²201 Kč/m²
3/2024181 Kč/m²199 Kč/m²
12/2023178 Kč/m²197 Kč/m²
9/2023175 Kč/m²195 Kč/m²
6/2023172 Kč/m²194 Kč/m²
3/2023172 Kč/m²191 Kč/m²
12/2022170 Kč/m²190 Kč/m²
9/2022168 Kč/m²189 Kč/m²
6/2022166 Kč/m²188 Kč/m²
3/2022164 Kč/m²187 Kč/m²
12/2021160 Kč/m²187 Kč/m²
9/2021158 Kč/m²185 Kč/m²
6/2021153 Kč/m²184 Kč/m²
3/2021151 Kč/m²177 Kč/m²
12/2020147 Kč/m²173 Kč/m²
9/2020143 Kč/m²168 Kč/m²
6/2020139 Kč/m²164 Kč/m²
3/2020136 Kč/m²161 Kč/m²
12/2019133 Kč/m²156 Kč/m²
9/2019134 Kč/m²155 Kč/m²
6/2019134 Kč/m²154 Kč/m²
3/2019134 Kč/m²152 Kč/m²
12/2018132 Kč/m²147 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Kamenný Újezd: 48 586 Kč/m² Borovany: 48 586 Kč/m²
  • Borovany
  • Kamenný Újezd
Tabulka hodnot
ObdobíBorovanyKamenný Újezd
202548 586 Kč/m²48 586 Kč/m²
202445 777 Kč/m²45 777 Kč/m²
202341 493 Kč/m²41 493 Kč/m²
202237 835 Kč/m²37 835 Kč/m²
202130 303 Kč/m²30 303 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz